Vážený zákazníku, 

velice nás těší, že jste se rozhodl pořídit si koloběžku MORXES, jejíž rám je ručně vyroben v České republice z ušlechtilé Cr-Mo oceli za použití nejmodernějších technologií. Věříme, že i Vy oceníte vysokou kvalitu zpracování, promyšlenou geometrii, dokonalé jízdní vlastnosti a kvalitní komponenty našich koloběžek. Pro dokonalý požitek z jízdy jsme pro Vás připravili tento návod k použití, který obsahuje množství rad a doporučení. V případě jakýchkoliv nejasností se neváhejte obrátit na svého prodejce či na autorizovaný cykloservis, kde Vám jistě ochotně poradí. Přejeme Vám mnoho šťastných kilometrů bez nehody a defektu s Vaší koloběžkou MORXES. 

Na koloběžku MORXES poskytujeme záruku 24 měsíců, počátek záruční doby je dán údaji na daňovém dokladu. Výrobce ručí za vady způsobené použitým materiálem a špatným zpracováním nebo vlastní montáží. 

Výrobce neručí za škody způsobené jakoukoliv konstrukční úpravou, opravou či zásahem do rámu koloběžky, či na škody způsobené použitím jiných nežli dodaných dílů, či v případě použití koloběžky v rozporu s tímto návodem k použití. Výrobce neposkytuje záruku při nebezpečném a extremním použití jako např. skoky, extrémní terén, jízda v U-rampě, apod.

Záruka se nevztahuje na škody vzniklé běžným opotřebením (pláště, součásti brzd, poškrábaný povrch, apod.) a škody vzniklé úmyslným poškozením nebo v důsledku havárie.

 

Návody ke stažení:

STÁHNOUT NÁVOD K MONTÁŽI KOLOBĚŽKY (PDF)

STÁHNOUT INFORMACE O KOMPONENTECH (PDF)

 

KOLA A PLÁŠTĚ

Součástí kola je náboj, paprsky, niple a ráfek. Kola jsou montována vycentrované, napětí parpsků se však po prvních ujetých kilometrech může trochu uvolnit. Proto doporučujeme po ujetí prvních cca 200 km zkontrolovat jejich napětí a případně dotáhnout. Po zajetí kola napětí parpsků pravidelně kontrolujte. 

Při použití ráfkových brzd dochází k postupnému opotřebení ráfku, čímž může dojít k jeho prasknutí. Ráfky pravidelně kontrolujte, dbejte na to, aby na brzdné ploše nebyly nečistoty či mastnota. Pro kontrolu opotřebení ráfku slouží drážka v brzdné ploše.

Náboje kol jsou osazeny průmyslovými ložisky a při běžném provozu nepotřebují žádnou údržbu. Výměna ložisek nespadá do běžné údržby, při jejich poškození či nadměrném opotřebení svěřte výměnu odbornému cykloservisu.

Pneumatiky je nutno hustit vždy dle předepsaného tlaku, který najdete napsaný na boku pneumatiky. Poškozený plášť ihned vyměňte. 

BRZDY

Všechny koloběžky MORXES jsou vybaveny buď ráfkovými brzdami (V-brzda, V-brake) či diskovými brzdami (kotoučovými), které mohou být mechanické nebo hydraulické. Brzdové páčky mají nastavitelnou vzdálenost mezi gripy a páčkou dle velikosti jezdcovi dlaně a délky prstů. K udržení správné účinnosti brzd je nutné brzdy pravidelně kontrolovat a dle potřeby seřídit či vyměnit opotřebený díl. Zejména pro ráfkové brzdy platí, že vlivem vody, špíny či mastnoty dochází ke snížení brzdného výkonu. 

Ráfková brzda

Při brzdění dochází nejen k opotřebení ráfku kola, ale také k opotřebení brzdových špalků. Dochází také k postupnému vytahávání brzdového lanka. Před každou jízdou je nutné zkontrolovat, zda jsou brzdové špalky osově vyrovnány a zda mají dostatečnou tloušťku. Při výrazném opotřebení brzdových špalků je nutné vyměnit je za nové. Napětí brzdového lanka se seřizuje pomocí stavecího šroubu na brzdové páčce. Seřízení a výměna špalků či brzdových lanek je běžnou náplní činnosti cykloservisů. 

Disková brzda

Disková brzdy se vyznačují vynikajícím brzdným účinkem, snadnou údržbou a odolností proti nepříznivému počasí a nedochází při jejich používání k opotřebení ráfku. Brzdové špalky jsou nahrazeny brzdovými destičkami, jejichž opotřebení je nutné pravidelně kontrolovat. Při brzdění dochází k zahřátí kotouče, nedotýkejte se ho proto bezprostředně po delším brzdění. 

Mechanické diskové brzdy přenáší brzdnou sílu z páčky na destičky pomocí brzdového lanka, jehož údržba je shodná s ráfkovými brzdami. 

Hydraulické diskové brzdy tuto sílu přenáší pomocí minerálního oleje. Doporučujeme jejich údržbu (např. zavzdušnění) svěřit odbornému cykloservisu. Pravidelně kontrolujte, zda není brzdová hadička poškozena a zda jsou její spoje s ostatními částmi brzdy suché.

Při sundaném kole nedoporučujeme mačkat brzdovou páčku, neboť se brzdové destičky přílišně sevřou a nebude možné bez opravy nasadit kolo. 

ŘÍZENÍ

Všechny modely koloběžek MORXES jsou osazeny hlavovým složením typu A-head. Důležitou částí v tomto systému řízení je představec, který zajišťuje celý systém v nastavené poloze. 

Při demontáži řízení je třeba nejprve povolit šrouby na boční straně představce a až následně horní šroub na víčku hlavového složení. Je vhodné demontáž provádět s postavenou koloběžkou, neboť při úplném vyšroubování víčka hlavového složení se jeho jednotlivé součásti uvolní a mohou vypadnout. 

Při montáži je nutno postupovat tak, že nejprve se dotáhne šroub víčka hlavového složení tak, aby v hlavovém složení nevznikala vůle, následně se srovnají řidítka do správné polohy a utáhnou se postupně šrouby ze strany představce. Po dotažení šroubů se nesmí představec vůči vidlici točit. Při utahování víčka hlavového složení dbejte na to, aby nebylo dotaženo příliš, neboť se může poškodit.

ODPRUŽENÁ VIDLICE

Některé modely koloběžek MORXES jsou vybaveny odpruženou uzamykatelnou vidlicí (se vzduchovým odpružením), která poskytuje vyšší komfort jezdci v nerovném terénu. Pro maximální účinnost pružení je nutné vidlici správně nafoukat dle váhy jezdce pomocí speciální pumpičky. Při správném nastavení vzduchové vidlice nedochází ke zbytečnému propružování při odrazu na rovném povrchu, naopak vidlice zafunguje při přejezdu větší nerovnosti. Otvor pro pumpičku pro nastavení najdete na vrchní části šavle vidlice. 

Správně nastavená vidlice by měla při zatížení jezdcem poklesnout o cca 2 cm a tím dojde k tomu, že nášlap koloběžky se srovná do roviny. 

Dalším důležitým nastavením je nastavení odskoku, tedy aby vidlice adekvátní rychlostí zpracovávala nerovnosti terénu. Odskok se nastavuje na spodní straně pravé šavle vidlice dle vyznačených hodnot. 

Dbejte na to, aby kluzné plochy horních trubek vidlice byly vždy čisté. Je vhodné po čištění vidlice vodou použít silikonový olej. Existují taktéž speciální oleje určené pro údržbu odpružených vidlic. 

Jakékoliv servisní zásahy do vzduchové vidlice doporučujeme svěřit odbornému cykloservisu. 

Do obchodu
Facebook